Blog > Komentarze do wpisu

O polskości

Coby nie zniechęcić tych kilku osób, które ten blog czytają, w oczekiwaniu na coś bardziej pożywnego, kilka interesujących (dla Zgreda) cytatów:

1.

Chopin był Polakiem.
- Żartujesz?
- Maria Curie też. Z domu Skłodowska.
- No co ty!


Wszyscy porządni znani Polacy byli albo na spółkę z inną nacją, albo się przekabacili i podmienili sobie tożsamość na gładszą, lepszą, zagraniczną. Ciężko być Polakiem sauté. Za granicą polskość zrzucało się jak przyciasny płaszcz, zzuwało jak znoszone kapcie. Polak, znaczy się papież i "Solidarność" oraz że pije. Wódkę pije, bo ciężko mu być sobą na trzeźwo, a jak pije wódkę, to przeklina polską skórę, w której żyje, polskie szare niebo, polskie pola, gdzie dzięcielina pała na Litwie, ojczyźnie mojej.

(Małgorzata Rejmer, My z wyspy Europa)

2. 

Radio Maryja i Telewizja Trwam stają się o niebo (albo o dwa) bardziej niezależne od Polskiego Radia i Telewizji Publicznej.

Jeśli Ojciec Rydzyk obrazi się na Jarosława Kaczyńskiego, to Jarosław Kaczyński może skoczyć mu na habit, albo zmienić ustawę. Ale odwołać go nie może. Szefów mediów publicznych od tej pory nic nie chroni. Podlegają władzy tak jak urzędnicy w Rosji ze wszystkimi tego konsekwencjami dla pluralizmu, wolności słowa i kultury politycznej.

(Sławomir Sierakowski, wywiad)

3.

Tytuł wiadomości z Onetu:

"Szpilka do chwili nokautu spisywał się świetnie".

 

PS: a coś, co możnaby uznać za nekrolog Davida Bowie Zgred zamieścił tu już 16 maja 2013. Vide tag "david_bowie" obok.

niedziela, 17 stycznia 2016, tobiasz2013

Polecane wpisy

 • krakanie trochę z boku

  A trochę z boku kracze Chris Niedenthal. Jakby ktoś nie skojarzył, chodzi o gościa, który w Warszawie w stanie wojennym pstryknął to zdjęcie, setki razy reprodu

 • kra kra kra

  Zwolenników poglądu, że Polska lezie w szkodę, można z grubsza podzielić na dwie kategorie: OPTYMISTÓW, którzy mówią np.: „ Wierzę w to, że jeżeli Polacy

 • przy Okrągłym Stole

  Zgred właśnie się dowiedział, że w Anglii znaleziono fragment utworu z tzw. cyklu arturiańskiego. Rzecz najprawdopodobniej w którymś wydaniu stanowiła część nie

 • Klawisz

    Gdy zamknę me oczy i pozbędę się świata Dotykam białych czarnych, personas non gratas Me palce lekko suną po dźwiękach ulotnych Czy to już spełnienie? C

 • Koniec społecznego PIS nachodzi era ABW i Brudzińskiego

  Społeczny PIS odchodzi a wygrywa ABW i Brudziński   Rekonstrukcja marionetek Prezesa Jarosława Kaczyńskiego czyli dymisje ministrów i powołanie nowych nie

Komentarze
2016/01/17 11:45:39
Nie wszyscy zamieniali polskość na gładszą obcość, np. Paderewski zrobił z tego atut, Parnicki nauczył się polskiego w wieku lat 13 i świadomie postanowił zostać polskim pisarzem, choć mógł wybierać między kilkoma nacjami ;-)
-
2016/01/17 12:23:07
ale np. Joseph Conrad odwrotnie...
-
2016/01/17 13:45:03
Dlatego nie ma reguły, w której można by polskość zamnkąć i zdefiniować ;-)
-
Gość: KGW, *.51-175-216.customer.lyse.net
2016/01/17 16:40:04
Dodac trzeba Zbigniewa Brzezinskiego, ktory nie zmienil ani nie uproscil swego nazwiska. A Paderewskiego nikt nie pamieta, a nawet wymeldowal sie Ligii Narodow.
Jesli chodzi o Parnickiego, nota bene sasiada mojej rodziny w W-wie. Nie ma co sie czym chwalic jego polskoscia. Byla conajmniej dwuznaczna.
-
2016/01/17 17:55:45
Paderewskiego nikt nie zna? Może pisz za siebie ;-) A Parnicki świadomie polskość wybrał, będąc intelektualnym kosmopolitą i to się liczy. No nie wiem, co mogłoby być tutaj problematyczne, chyba tylko twórczość dosyć trudna dla przeciętnego czytelnika.